Gömülü Penis Nedir?

Ailelerin bebekleriyle alakalı en büyük korkularından biri, penis boyunun küçük olmasıdır. Gömülü peniste de penis boyu normal olmasına rağmen görünen kısmın küçük olması aileleri penis boyu hakkında endişeye sevk etmektedir. Penis boyu ile ilgili şüphe duyulan çocuklarda öncelikle gerçek mikropenis mi yoksa gömülü penis mi onun ayırt edilmesi gerekir.

 

Penis boyu yanlardan basılarak dışarı çıkartılmak suretiyle ölçülmelidir. Fizik muayenede penisi etrafında ki yağ dokusuna bastırıldığında penis cildi kayıyor, penis gövdesi ortaya çıkıyor ve penis uzunluğu yaşlara göre ortalama değerler aralığında bulunuyorsa gömülü penis, penis gövdesi buna rağmen küçük kalıyor ise mikropenis olarak adlandırılır.

 

Gömülü Penis Tedavi Edilmeli midir?

Penis etrafında ki yağ dokusundan kaynaklı bir gömülü penis durumu var ise bu durum, çocuk büyüdükçe yağ dokusunun azalması ve penis boyunun artması sonrası kendiliğinden düzelmektedir. Ancak yağ dokusundan bağımsız bir gömülü penis durumu varsa bu durum ameliyat ile düzeltilmelidir.

 

Gömünü Penisi Olan Çocuklar Sünnet Edilebilir mi?

Öncelikle muayene ile mikropenis olmadığına kanaat getirilmelidir. Mikropenis olmadığı anlaşılan çocuklarda gömülü penis durumunun yağ dokusuna bağlı olup olmadığı değerlendirilmelidir. Yağ dokusuna bağlı gömülü penis durumu varsa bu durumda çocuk sünnet olabilir. Ancak sünnet sırasında dikkat edilmesi gereken husus mukoza kısmının yeterince kesilmesidir. Mukozası yeterince kesilmeyen çocuklarda sünnet sonrası mukoza penisin üzerinde daralarak sekonder fimozis denen duruma neden olabilmektedir.

Mikropenise sahip çocuklar öncelikle çocuk endokrinoloji tarafından değerlendirilmelidir.

Yağ dokusa bağlı olmayan ve penisin şaftının gömülü olduğu durumlar ise uygun ameliyat tekniği ile düzeltilmelidir.

 

Kliniğimizde sünnet yapılmanda önce her çocuk detaylı olarak muayene edilmekte peniste, testiste ya da kasık kanalında olası anomali varlığı gözden geçirilmektedir.