Duodenal Atrezi Nedir?

Duodenum mideden hemen sonra başlayan ince bağırsağın ilk kısmıdır. Halk arasında on iki parmak bağırsağı olarak bilinir. Duodenal atrezi oniki parmak bağırsağının doğuştan kapalı veya dar olması durumudur. Duodenal atrezi tanısı alan hastaların üçte birinde Down sendromu ve/veya kalp anomalisi görülme riski vardır. Diğer doğumsal anomaliler de eşlik edebilir.

 

Tanı Nasıl Koyulur?

Doğumdan önce yapılan ultrasonografi ile tanı koyulması mümkündür. Bu dönemde yapılan ultrasongrafik incelemede karakteristik iki baloncuk görünümü vardır. Mide ve genişlemiş oniki parmak bağırsağı bu görünüme neden olur. Bebek anne karnında tanı almadıysa doğumdan sonra saatler içinde kusma nedeniyle araştırılır ve tanı konur. Kusma, safralı (yeşil renkli) veya safrasız olabilir. Bu durumda çekilen karın röntgeninde çift hava baloncuğu görülür ve kesin tanı kolaylıkla konur.

Duodenal atrezi tanısı lan hasta ameliyattan önce EKO kardiyografi ile değerlendirilmelidir.

 

Anne karnında iken duodenal atrezi tanısı alan bir bebeğin 3. düzey yenidoğan yoğun bakım desteğinin ve çocuk cerrahisi uzmanının bulunduğu bir yerde doğum yapması gerekir.

 

Duodenal atrezi nasıl tedavi edilir?

Öncelikle burundan mideye kadar uzatılan bir plastik tüp ile (nazogastrik tüp) mide içerisinde biriken salgılar temizlenir. Bebeğe damardan sıvı tedavisi başlanarak kayıpları karşılanır. İlk birkaç gün için ameliyat yapılması gereklidir. Ameliyatta tıkalı olan iki kısım birleştirilir. Böylece sindirim siteminin bütünlüğü sağlanır. Ancak barsakların tam olarak çalışması bazen günler sürer bu nedenle mideye yerleştirilen tüp daha aşağılara kaydırılarak ameliyat sonrası erken beslenme sağlanabilir.

 

Ameliyattan sonra bebek nazogastrik tüp ve damar yolu ile sıvı alarak hastanede kalır. Bağırsaklar normal çalışana kadar (bu süre 2-3 haftayı bulabilir) bebek ağız yoluyla beslenmez ve damar içi beslenme sıvılarına devam edilir. Ameliyat sonrası bebeğe ağrı kesici ilaç ve antibiyotikler verilir.

 

Bebek kusmadan rahatça yemek yiyebilir hale gelince taburcu olmaya hazır demektir. Bu bazen günler ya da haftalar alabilir. Beslenme için damar içi sıvı desteğine gereksinimi kalmayınca tam olarak ağızdan beslenebildiğini kabul ediyoruz. Bu arada kilo alımı da yakından takip edilir.

Tam olarak beslendikten ve kilo alımı başladıktan sonra taburcu edilir.

 

Ameliyat Sonrası Ne Olabilir?

Kusma, idrar veya kak yapamama, beslenme problemleri, yetersiz kilo alımı, karın şişliği gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız gereklidir.

 

Duodenal atrezi şüphesi olan bir gebelikte doğumdan önce mutlaka bir çocuk cerrahisi uzmanı ile görüşülmelidir.