Meckel Divertikülü Nedir?

Meckel divertikülü, doğumsal bir bozukluktur. Sinirim sisteminin en sık görülen anomalisi olmakla birlikte bu probleme sahip insanların çoğunda hayat boyu herhangi bir şikâyet oluşmaz. İnce bağırsağın alt kısmında barsak duvarından dışarı doğru cep şeklinde küçük bir çıkıntıdır. Yapısı kaynaklandığı ince barsak hücreleri olabildiği gibi normalde o bölgede bulunmaması gereken pankreas bezi veya asit salgılayan mide hücreleri de olabilir.

Hangi Sorunlara Yol Açabilir?

Meckel Divertikülü içinde mide ya da pankreas dokusu varsa, bu dokulardan açığa çıkan salgı nedeniyle ince bağırsakta ülserler ve kanama gelişir. Çocuklarda en sık karşılaşılan durum kanamadır. Bu durumda çocukta ağrı olmadan bol miktarda kanlı kaka görülür. Kanama bazen kan nakline ihtiyaç duyulacak boyutta olabilir.

Çocuklarda 2. sıklıkla bağırsakta oluşturduğu tıkanma ile karşımıza çıkabilir. Bunu çeşitli mekanizmalarla yapabilir. Sıklıkla bulunduğu bağırsak kısmının kalın bağırsağa girmesine yani invajinasyona neden olarak tıkanıklık yapar. Bir diğer durumda ise meckel divertikülü karın duvarına bir bant vasıtasıyla yapışıktır ve bağırsaklar bu bandın etrafında dönerek tıkanıklığa neden olur. Aynı zamanda bağırsak kanlanması da bozulduğu için zamanında müdahale edilmezse bağırsağın bir kısmının kaybına (bağırsak ölümüne) neden olabilir. Tıkanıklık durumunda karın ağrısı, kusma ve kanlı kaka yapma görülebilir.

Daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde ise karşımıza daha çok enfeksiyon ile çıkar.  Enfeksiyon durumunda karın ağrısı daha ön plandadır ve bazen apandisit ile karışabilir.

 

Tanı Nasıl Koyulur?

Rektal kanama için çeşitli tetkiklerin yapılması gerekir. Kan tetkikleri kansızlık veya enfeksiyon bulgularının gösterir. Makattan kanamanın birçok nedeni olduğu için görüntüleme yöntemleri ile bu nedenler araştırılır. Karın ultrasonografisi karın içinde kanama veya tıkanıklığa neden olabilecek anomali ve hastalık saptamak için yapılır. Meckel sintigrafisinde damardan verilen radyoizotop madde mide hücrelerini seçtiği için kanama odağı olabilecek ve normal yerleşimi dışındaki asit salgılayan yapılar belirlenir.

 

Tedavi Nasıl Yapılır?

Bulgu veren Meckel divertikülünün tedavisi cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Açık veya laparoskopik cerrahi yapılabilir. Tüm ameliyatlarda görülebileceği gibi yara yerinde kızarıklık şişlik alıntı yara yeri enfeksiyonu görülebillir.

Ameliyat sonrası bağırsaklar çalıştığında ağızdan beslenme başlanır. Ameliyat öncesi ve sonrasında beslenme başlanana kadar damar yoluyla destek sıvı tedavisi ve antibiyotiklerle ağrı kesici ilaçlar verilir.

Genellikle ameliyat sonrası sorunsuzdur, ancak karın ağrısı bulantı kusma karın şişliği veya gaz çıkaramam dışkılayamama gibi bir durumda tekrar doktora başvurulması gerekir.