ANNE-BABA YANINDA

SÜNNET

Sünnet hem çocuk için hem aile için çok özel bir andır. Dini bir vecibenin yerine getirilmesinin yanında geleneklerimizde erkekliğe ilk adım olarak değerlendirilir. Bu nedenle işlem sırasında çocuğun yanında olmak ve bu anı onunla paylaşmak her ailenin hakkıdır. Aynı zamanda sünnet sırasında çocuğunuzun yanında bulunarak bizimle birlikte dua edip tekbir getirebilirsiniz.

UYKU VE OYUN

SÜNNETİ

Sünnet her erkek çocuğun hayatında sadece 1 kez yaşadığı ancak hem psikolojik etkilerini hem fiziksel sonuçlarını bir ömür boyu üzerinde taşıdığı bir durumdur. Hemen her ailede sünnetle ilgili kötü anısı bulunan birey mutlaka vardır.

Çocuklar ve bebekler için özel hazırladığımız kliniğimizde bu süreci hem aile için hem çocuk için güzel bir anı olarak kalmasını hedeflemekteyiz. Sünnet sırasında çocuğunuzun yanında bulunarak hem ona destek olabilir hem de bu özel anın bir parçası olabilirsiniz.

SÜNNET

YAŞI

Sünnet her yaşta yapılabilen bir işlemdir. Ancak yaş büyüdükçe iyileşme süresi daha uzun olmaktadır. Üzerinde uzlaşılmış kesin bir sünnet yaşı olmamakla birlikte, ülkemizin kültürel durumu, binlerce sünnet deneyimi ve bu konuda yapılmış çalışmaları inceledikten sonra en ideal zaman olarak doğum sonrası ilk 3 ayı söyleyebilirim.  Ancak bu dönemin geçmiş olması sünnetin sorunlu ya da zor olacağı anlamına gelmez.

Biz her çocuğu yaşına, karakterine uygun yöntemler seçerek sünneti sorunsuz, çocukta ve ailesinde güzel bir anı bırakacak şekilde yapıyoruz.

SÜNNET

SÜRESİ

Sünnet standart bir işlem değildir.  Her pipinin yapısına göre çocuğa özel teknik kullanmaktayız. Standart bir sünnet işlemi 7-10 dk arasında sürmekle birlikte, estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi gereken bir durum varsa bu süre bir miktar uzayabilmektedir.

SÜNNET

YÖNTEMİ

Sünnet cerrahi bir işlemdir ve yaptığımız işlemin sonuçlarını çocuk ömür boyu üzerinde taşıyacaktır. Dolayısıyla sünnet yaparken temelde 2 önemli hususu göz önünde bulunduruyoruz; estetik görünüm ve sorunsuz bir fonksiyon.

Bu temel hedefler ışığında steril ortamda, cerrahi yöntemle, kendiliğinden düşen ince estetik dikişler kullanarak sünneti yapıyoruz.

Sünnet için tanımlanmış birçok cerrahi teknik vardır. Biz muayene sonrası çocuk için en uygun olan cerrahi tekniği belirleyip sünneti bu tekniğe göre yapıyoruz.

KREMLE

UYUŞTURMA

Sünnet sırasında çocuğun ağrı duymaması için sünnet bölgesinin uyuşturulması gerekir. Ne yazık ki günümüz ilaç teknolojisi ile bu uyuşmayı iğne ile sağlamak dışında bir yöntem bulunmamaktadır. Özellikle sünnet bölgesine yapılacak bu iğne çocuklarda korku ve ağlamaya neden olabilmektedir. İğne öncesi sünnet bölgesine uygulanan kremler ile ise en fazla 2 mm lik derinlikte bir uyuşma sağlanabilmektedir.

Biz sünnet öncesi krem uygulaması ile beraber her çocuk için özel seçtiğimiz lokal anestezik ilaç kombinasyonu ve enjektör ucu ile bu işlemi çocukların çoğunda ağrısız veya çok az ağrılı bir şekilde yapmaktayız.

SÜNNET

BAKIMI

Yaptığımız çocuğa özel sünnet sayesinde sünnet sonrası dikiş alma, pansuman yapma ya da ağrılı sargı açma, klips çıkarma gibi bir durum olmamaktadır. Size önerdiğimiz kremleri tarif ettiğimiz şekilde 7-10 gün kullanmanız yeterli olmaktadır.

Bebeğinizin emeklemesinde, yüzükoyun yatmasında, yürüteçe binmesinde kısıtlama olmamaktadır. Yine büyük çocukların yürümesinde, bisiklete binmesinde kısıtlama olmamaktadır.

Sünnet sonrası 2. günden itibaren banyo yapmasına, havuza ve denize girmesine müsaade etmekteyiz.

İYİLEŞME

SÜRECİ

Sünnet sonrası iyileşme her çocukta farklı olmakla birlikte ortama 7 gündür. Bazı çocuklarda bu süre 2 güne kadar inmekle birlikte, bazı çocuklarda süre 10 güne uzamaktadır.

SÜNNET SONRASI

SEYEHAT

Sünnet sonrası seyahat kısıtlaması yapmamaktayız. Sünnetten hemen sonra istediğiniz yere seyahat edebilirsiniz.

SÜNNET SONRASI

KONTROL

Sünnetimizi sorunsuz ve kafada soru işareti bırakmayacak şekilde yaptığımız için kontrol amacıyla kliniğimize tekrar gelmeniz şart değildir. Size özel belirlediğimiz zamanlarda WhatsApp üzerinden göndereceğiniz resimlerle kontrolünü yapmaktayız. Ancak kontrol için kliniğimize istediğiniz zaman randevu ayarlayarak gelip kontrolünü yaptırabilirsiniz.

SÜNNET ÖNCESİ

MUAYENE

Sünnet olacak çocuğumuzu ve aileyi yormamak amacıyla ön muayeneyi ve çocuk hakkındaki bilgileri size özel hazırladığımız formatta bize WhatsApp üzerinden gönderdiğiniz resim ve bilgiler ile yapmaktayız. Ancak çocuğumuz sünnet için geldiğinde işlem öncesi genel muayenesini mutlaka yapmaktayız. Sünnet olmasına engel herhangi bir durum olup olmadığını değerlendirmekteyiz.

NARKOZLU

SÜNNET

Temelde amacımız çocuklara narkoz vermeden, hastane ortamına sokmadan aile yanında sünnet etmek. Ancak özel durumu olan çocuklarımızı anlaştığımız özel hastanelerde narkoz vererek te sünnet yapmaktayız.