Labial Füzyon Nedir?

Labium minus ve majus yani küçük dudak ve büyük dudak, kız çocuğunun dış genital yapılarına verilen isimdir. Labial füzyon küçük dudakların birbirine yapışması demektir. Yapışma kısmi veya tam olabilir. Genelde vajinanın kapalı olması, kaşıntı veya idrar yaparken ağrı olması şikâyetleri mevcuttur.

 

Labial Füzyon Neden Oluşur? 

Normalde anneden geçen östrojen hormonu kız çocuklarında dış genital yapıların 6 ila 2 yıl gibi bir süre yapışmasını engeller. Bazı kız çocuklarında bu östrojen geçişinde sorun yaşanabilir. Anneden geçen östrojenin azlığı veya yokluğu ile beraber dış genital bölge hijyenine dikkat etmeme ya da aşırı titizlenme sonucu o bölgede mikrotravmalar oluşturulması neticesinde labiumlar birbirine yapışır. Doğumda olmayan bu durum en sık 1 ila 2 yaş arası görülür. Islak mendiller ve idrar içeriğinin bazı çocuklarda tahriş edici etkisi yapışmayı tetikleyen diğer nedenlerdir. Bazı çocuklarda ise bezden kurtulup tuvalet eğitimini tamamladıktan sonra bile ortaya çıkabilir. Ayrıca çocuğa uygun olmayan sabun ya da şampuan kullanımı ve mantar enfeksiyonları da önemlidir.

 

Labial Füzyon Tedavisi Nasıldır?

Labial füzyon sıklıkla idrar yaparken zorlanmaya, idrar yolu enfeksiyonuna veya vajinal enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilmeleri gerekir. Tedavide ilk basamakta östrojenli veya steroidli kremler kullanmaktır. Östrojen hormonu kullanımına bağlı, meme büyümesi ve kıllanma gibi bazı yan etkilerin ortaya çıkması sonucu bu ilacın kullanımı kısıtlanmıştır. Bu kremlerin yerine steroid denilen kortizonlu kremlerin bir hafta gibi kısa bir süre kullanımı aynı etkiyi göstermektedir. Krem uygulamalarıyla açılmayan inatçı olgularda yapışıklığın cerrahi olarak ayrılması gerekir. Cerrahi uygulama çocuğun yaşına göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Yapılan operasyonda küçük dudaklar birbirinden ayrılır. Bunu yaparken herhangi bir kesme işlemi yapılmaz. Cerrahi işlem sonrası çocuk idrarını tutabilir. Bu sorun ılık su oturma banyoları ile aşılabilir. Labial füzyon tekrarlayabilen bir problemdir. Özellikle annelere bu konuda görev düşmektedir. Genital bölge hijyeni konusunda aşırılıktan kaçınılmalıdır.