Hidrosel (Su Fıtığı), Kordon Kisti Nedir?

Testis etrafında çift tabakalı zar biçiminde koruyucu bir kılıf ile sarılıdır. Bu iki tabaka arasında normalde bir miktar sıvı vardır. Hidrosel, testisleri çevreleyen kılıfların arasında normalden daha fazla sıvı bulunması durumudur. Halk arasında sıklıkla su fıtığı olarak adlandırılır. Aslında bir hidrosel çeşidi olan kordon kistinde ise sıvı, testis etrafında değil testisin üst kısmında kord ve damarların etrafında toplanır.

 

Hidrosel neden olur?

Testis karın içinden torbalara inerken karın zarı olan peritonu da torbalara doğru çeker. Normalde bu periton çocuk doğmanda önce kapanır. Bu yapının içerisinden sadece sıvı geçecek boyutta açık kalması sonucu Hidrosel oluşur. Bu açıklığın kapanması sonucu çocuklar genellikle 2 yaşına kadar bu rahatsızlıktan kurtulurlar. İki yaş sonrası bu durumun kendinden düzelme şansı yoktur ve ameliyat ile bu açıklığın kapatılması gereklidir.

 

Hidrosel tipleri nelerdir?

Testis etrafında ki sıvının karın içi ile olan bağlantısına göre 3 tipe ayrılır. Kominike Hidrosel denen bağlantılı tipte açıklıktan zaman zaman sıvı torbaya inmeye devam eder ve şişliğin artıp azaldığı görülür. Bu tipin kapanma şansı düşük olduğu için 1 yaşından sonra ameliyat edilir. Nonkommunike denen 2. tipte ise bağlantı kapanmıştır ve sadece testis etrafında sıvı kalmıştır. Bu tipin tedavisi için 2 yaşın dolması beklenir. Kordon kitside denen 3. tipte ise açıklık alttan ve üstten kapanmıştır orta kısımda kordun etrafından sıvı kalmıştır. Bu tipin tedavisi de 1 yaşından sonra yapılır.

 

Hidrosel tanısı nasıl konulur ve belirtileri nelerdir?

 

 

Hidrosel torbada veya kasık üzerinde şişlik ile kendini belli eder.
Genellikle fizik muayene ile kolayca teşhis edilir. Muayene sırasında torbalara ışık tutulursa içinde sıvı olan torbanın ışığı geçirdiği (transillüminasyon) görülür. Işık geçirgenliği, kitlenin sıvı ile dolu olduğunun göstergesidir. Tanı için tetkiklere gereksinim duyulmaz, ancak şüpheli hastalarda ultrasonografi, yapılabilir

 

Hidrosel Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Hidroselin tedavisi tipine ve boyutuna göre değişkenlik göstermekle birlikte 1-2 yaş arasında yapılmaktadır.

 

Her ne kadar acil yapılması gereken bir ameliyat olmasa da hidrosel ameliyatının çok geciktirilmesi durumunda testise zarar verme ihtimali vardır.

 

Hidrosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hidrosel ameliyatı kasık bölgesine yapılacak olan 2-3 cm lik bir kesiden yapılır. Şişliğin karın içi ile olan bağlantısı kesilir, sıvı boşaltılır ve tekrar oluşumunu engellemek için fenestrasyon denen işlem uygulanır. Ameliyat günübirlik olup hasta aynı gün taburcu edilir. Ayrıca sünnetsiz çocukların birlikte sünnet edilmesi de tavsiye edilir.